آدم‌بس

دختران ایرانشهر

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۴ ب.ظ

فکر کردم اگر بیش ازین حرف نزنم خفه خواهم شد. خشک شده‌ام انگار. خبرش را که شنیدم حالم بد شد. سعی کردم با گریه خشمم را خالی کنم امّا راستش چندماهی‌ست که اشکم هم درنیامده. نمی‌دانم که گریه خواهد توانست کاری برایم انجام دهد یا نه. برای آن دختران که نمی‌تواند.

چهل و یک دختر. به لحظه‌های لمس شدن در خیابان فکر می‌کنم. این احساس که دیگر عضو لمس‌شده متعلّق به تو نیست. به پریشانی ذهنی و ناتوانی از انجام کارها تا چند ساعت. بعد به تجاوز. به ترس. به «ننگ» به حساب آمدن. تنها سه نفر از چهل و یک دختر شکایت کرده‌اند و به این فکر می‌کنم که در ذهن این دخترها آن چیز که تجاوز از بین می‌برد نه بکارت، که آبروی خانواده و عفّت خودشان است. شرم از زن بودن، خجالت برای قربانی واقع شدن.

نداشتن ادبیات و گفتمان مشترک انسان‌ها برای محکوم کردن متجاوزان من را می‌ترساند. اینکه این جماعت برای زیرسوال بردن مجرمانی که جمیعاً ردّشان می‌کنند هم، اتّحادی ندارند دیوانه‌ام می‌کند. اگر احمقی در دفاع یا تخفیف عمل متجاوز چیزی بگوید، حتماً خواهم دید که شخصی زیر نوشته و «برای مخالفت با او» جواب خواهد داد:« تو باید مادر و خواهرت رو بکنن بفهمی.» و سرم سوت می‌کشد. باقی جاها هم یک عدّه مطابق عادت دیرینه افتاده‌اند به جان هم و تجاوز به این تعداد انسان، مثل باقی موضوعات، تبدیل شده به چیزی که همیشه می‌شود: ابزاری برای تصفیه حساب شخصی با دیگری.

گمان می‌کنم این خبر برای ناخوش کردن حال هرکسی کافی‌ست. امّا تصوّر حمایت نشدن قربانیان تجاوز، توسّط خانواده و جامعه و سیستم قضایی وضعیت را در چشم من به مراتب دردناک‌تر می‌کند. دختران ایرانشهر نه‌تنها رنج تجاوز را کشیده‌اند، بلکه به سکوت دعوت می‌شوند، ترس از طردشدگی را تاب می‌آورند و خودشان را سرزنش می‌کنند که آبروی خانواده را ریخته و عفّت خودشان را لکّه‌دار کرده‌اند. آن‌ها کم‌تر کسی را دارند که یادآوری‌شان کند گناهکار کیست. بعید می‌دانم صرف گریه برای من هم کافی باشد. تکان باید خورد.

  • ۹۷/۰۳/۲۸
  • سارای زنجیربریده

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی